Loading...
اخبار
موضوع :
مصرف کم سبزی و حبوبات و میوه، خطرسازترین مشکل تغذیه‌ای کشور
نتایج یک تحقیق بین المللی که با همکاری گروه از محققان و دانشمندان ایرانی درباره تاثیر تغذیه در مرگ‌ ناشی از بیماری‌های قلبی-متابولیک (بیماری‎های قلبی و عروقی و دیابت و سکته‌های مغزی) در بیست کشور خاورمیانه و شمال آفریقا انجام شده، نشان می‌دهد که فشار خون مهمترین عامل مرگ در اثر این بیماری ها در تمام این کشورها است.

در تمام این کشورها، بیماری‌های قلبی-متابولیک عامل نزدیک به نیمی (۴۳%) از مرگ‌های زودرس (زیر هفتاد سال) است.

در ایران هم فشار خون بالا (بالای ۱۱۵) مهمترین عامل خطرساز و باعث مرگ ۲۰۳۵ نفر در ازای هر یک میلیون نفر جمعیت است.

تغذیه نامناسب در ایران دومین عامل خطر ساز برای مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی-متابولیک (۱۹۷۶ مورد در میلیون) است.

اضافه وزن و چاقی، کلسترول بالا و قند خون بالا در رده‌های بعدی قرار دارند.

در میان عوامل تغذیه‌ای، مصرف کم غذاهای محافظ مثل سبزیجات و حبوبات، میوه و غذاهای دریایی و غلات سبوس‌دار بیشتر از بقیه در ایجاد بیماری‌های قلبی-متابولیک نقش دارند.

علاوه بر این نمک زیاد و اسیدهای چرب ترانس (روغن نباتی جامد) هم در میان عوامل تغذیه‌ای هستند که باعث ایجاد این بیماری‌ها در ایرانیان می‌شوند.

این تحقیق نشان داد که در تمام این کشورها زنان در تمام گروه‌های سنی ضریب توده بدنی (BMI) و کلسترول تام بیشتری از مردان دارند، اما از نظر فشار خون و قند خون تفاوتی بین زنان و مردان وجود نداشت.

تنها تفاوت قابل ملاحظه از نظر تغذیه در بین زنان و مردان این است که مردان به طور کلی بیشتر از زنان نمک مصرف می‌کنند.

اما در مجموع مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی-متابولیک در مردان بیشتر از زنان است و یکی از مهمترین دلایل آن تغذیه نامناسب است.

عوامل خطرساز در بیماری‌های قلبی و دیابت در بین ایرانیان و میزان مرگ ناشی از آنها در میلیون نفر
فشارخون بالای ۱۱۵ اضافه‌وزن-چاقی(BMI> ۲۳±۱) قند خون ناشتای بالای ۵.۳ کلسترول بالای ۴ تغذیه نامناسب مصرف میوه کمتر از روزی ۳۳۰ گرم مصرف غلات سبوس‌دار کمتر از روزی ۱۲۵ گرم مصرف مغزدانه و دانه‌ها کمتر از روزی ۱۶.۲ گرم مصرف سبزیجات و حبوبات کمتر از روزی ۴۰۰ گرم مصرف غذاهای دریایی و امگا-۳ کمتر از روزی ۲۵۰ گرم مصرف نمک (سدیم) بالای روزی دو گرم چربی ترانس گوشت‌های فراوری شده نوشیدنی‌های حاوی قند گوشت قرمز بیشتر از روزی ۱۴.۳ گرم
۲۰۳۵ (۱۸۲۹-۲۲۴۴) ۶۷۰ (۶۰۸-۷۳۱) ۵۸۹ (۵۲۷-۶۵۳) ۶۳۰ (۴۹۶-۸۰۹) ۱۹۷۶ (۱۸۹۰-۲۰۶۴) ۴۴۴ (۴۰۰-۴۹۲) ۴۲۹ (۳۹۲-۴۶۸) ۳۱۱ (۲۷۱-۳۵۴) ۴۵۵ (۴۰۸-۵۰۲) ۴۴۴ (۳۸۷-۵۰۱) ۳۸۸ (۲۴۴-۵۳۴) ۳۱۵ (۲۷۶-۳۵۱) ۹۶ (۷۷-۱۱۵) ۲۰ (۱۴-۲۶) ۱۰ (۸-۱۲)
    پست الكترونيكي :
    محصولات پرفروش
    شرکت ندای فناوری طراحی و توسعه توسط شرکت طراحی سایت ندای فن آوری طراحی وب سایت